HyperVM Kurulumu

Makaleyi;

HyperVM aslında openvz’nin bir web ara-yüzüdür demek pek yanlış olmayacaktır. Yeni sürümlerinde artık sadece openvz değŸil xen tabanlı sanallaştırma uygulamalarınıda HyperVM aracı ile yönetmek mümkün.. Bu panel birden fazla sanallaştırılmış sunucuları tek ekrandan yönetebildiğŸimiz gibi sanal sunucuyu kullanan kullanıcılarında sunucularını uzaktan HyperVM sayesinde sunucu yöneticisine ihtiyaç duymadan yönetebilmekte.. Bir Sanal sunucu kullanıcısı HyperVM sayesinde uzaktan sunucusunu reboot edebilir, kapalı sunucusunun dosyalarına erişebilir, sistem kaynaklarını görüntüleyebilir, grafiksel ve tablo şeklinde network hareketlerini gözlemleyebilmektedir..

şžuan ücretli olarak sunulan bu kontrol paneli yakında açık kaynaklı olarak ücretsiz hale getirileceğŸi yönde haberler duydum.. Kurulumunu burada anlatacağŸım inanım sadece 3 komuttan ibaret Smile herhangi bir lisans almadan 5 sanal sunucuya kadar HyperVM’i ücretsiz kullanabilirsiniz.

Komutlar:

setenforce 0
wget http://download.lxlabs.com/download/hypervm/production/hypervm-install-master.sh
sh ./hypervm-install-master.sh --virtualization-type=openvz

Farkettiyseniz ilk komuta selinux özelliğŸini kapattık.. Daha sağŸlıklı olması için selinux’u kapattıktan sonra sunucuyu bir defa reboot etmekte fayda var.. Kurulum dosyaların internet üzerinden çeşitli mirror bağŸlantılardan çekiliyor olmasından biraz uzun sürebilir.. Kurulum tamamlanınca herhangi bir işlem yapmadan sunucunuzu reboot ettiğŸinizde kurulum tamamen tamamlanmış olacak..

ǖrnek IP adresiniz 10.0.0.2 ise

http://10.0.0.2:8888

şžeklinde HyperVM web ara-yüzüne erişebilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifre admin olacak ilk girişinizde.. Bu sistemi kullanabilmek için sizlere önerebileceğŸim işletim sistemi Centos 5.X 64bit’dir.

Kaynak: http://www.linux10.net/thread-392.html

Sonraki KonucPanel Sunucuyu SSH ǜzerinden Hızlı şžekilde Taşımak

Diger Yayinlar

Yorum Yaz

You must be Kaydol to post a comment.