https nedir? https nerelerde kullanılır?

Makaleyi;

HTTPS ( Secure Hypertext Transfer Protocol, Türkçe olarak güvenli hiper metin aktarım iletişim kuralı) hiper metin aktarım iletişim kuralının (HTTP) güvenli ağ protokolü ile birleştirilmiş olanıdır. Klasik HTTP protokolüne SSL protokolünün eklenmesi ile elde edilir.

İnternette sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin “başkaları tarafından” okunamayacak şekilde nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir. Özellikle internet üzerinden yürütülen bankacılık işlemleri için banka siteleriyle bağlantı kurulduğunda ya da kredi kartıyla ödeme yapılan sistemlerde kredi kartı bilgileriniz doğrulanırken, tarayıcınızdaki adres çubuğunun başında “http” yerine “https” yazdığını görürsünüz. Başında “https” yazılan adreslerle bağlantı kurduğunuzda, bilgiler sadece karşı taraf ve sizin tarafınızdan okunabilecek şekilde şifrelenir. http ile yapılan bilgi alışverişinde ise bir şifreleme yoktur, başka kişiler de sizin aldığınız ve verdiğiniz bilgilere ulaşabilir. https, bilgi güvenliği gereken zamanlarda uygulanan bir güvenli iletişim protokolüdür.

HTTPS, 1994 yılında Netscape firmasının Netscape navigator tarayıcısı için geliştirilmiştir. Günümüzde alışveriş sitelerinin geneli https kullanır.

Önceki KonuBIOS Sesli Hata Uyarılarının ve POST Mesajlarının Anlamı ve Çözümü Sonraki KonuRIP protokolü nedir?

Diger Yayinlar

Bu yazı yoruma kapatılmıştır.