Frame Relay nedir? Komutları nelerdir? Nasıl yapılır?

Makaleyi;

Cisco WAN (Wide Area Network) teknolojileri arasında en yaygın kullanılan yöntem Frame Relay dir. Frame Relay’in bu kadar sık kullanılmasının sebebi çok esnek bir yapıya sahip olmasından kaynaklanır.

Frame Relay ağŸ içerisinde iki şubeyi birbirine bağŸladığŸınızda eğŸer servis sağŸlayıcıya kadar olan bağŸlantınızda bir problem yoksa gönderilen paket muhakkak yerine ulaşır.

Türkiye’de şu anda Frame Relay hizmeti veren tek servis sağŸlayıcı Türk Telekom dur. Frame Relay ağŸı içerisinde bir çok Frame Relay Switch bulunur ve gönderdiğŸimiz paket bu switchlerden geçerek gideceğŸi yere ulaşır. AğŸ içerisindeki herhangi bir Frame Relay Switch’in arızalanması durumunda paket alternatif switchlerden yolunu bulur ve hedefine ulaşır. Bu nedenle Leased Line gibi kiralık hatlardan daha kullanışlı ve aynı zamanda maliyeti daha düşüktür. Frame Relay Packet Switched (Paket Anahtarlamalı) bir bağŸlantıdır.

Bu yazımda iki şubenin nasıl Frame Relay ile bağŸlanacağŸını adım adım konfigürasyon satırlarıyla anlatmaya çalışacağŸım.

şžubelerden biri ğ°stanbul’da diğŸeri Ankara’da olsun ve her iki şubemizde Telekom tarafına sorunsuz bağŸlanmış olsun. ğ°stanbul router’ına Ist-R1, Ankara router’ına da Ank-R1 diyelim. ğ°stanbul local networkü 192.168.1.0/24, Ankara local networkü 192.168.2.0/24 ve Ist-R1′in serial 0 bacağŸının ip’si 172.16.1.1, Ank-R1′in serial 0 bacağŸının ip’si de 172.16.1.2 olsun.

ğ°lk önce Ist-R1′i komfigüre ederek başlıyoruz. Router’ımızın Ethernet 0 bacağŸına 192.168.1.1 ip’sini vereceğŸiz.

router>en

router#configure terminal

router(config)#interface ethernet 0

router(config-if)#ip address 192.168.1.1 255.255.255.0

router(config-if)#no shutdown

şžu anda Ist-R1′in ethernet 0 bacağŸına ip’yi tanımlayıp ethernet 0′ı aktif hale getirdik. Sırada aynı router’ın Serial 0 bacağŸına 172.16.1.1 ip’sini tanımlama işlemi var.

router(config-if)#interface serial 0

router(config-if)#ip address 172.16.1.1 255.255.255.0

router(config-if)#no shutdown

şžimdi paketlerin ne şekilde kaplanacağŸını belirlemek için encapsulation tanımlaması yapacağŸpız. Biz Frame Relay bağŸlantı yapmak istediğŸimize göre encapsulation şeklimiz Frame Relay olacak. Serial 0 içinde aşağŸıdaki şekilde tanımlama yapabiliriz.

router(config-if)#encapsulation frame-relay

Frame Relay bağŸlantı yapılırken bağŸlanmak istenen iki nokta arasında Permanent Virtual Circuit (PVC) diye adlandırılan sanal bir bağŸlantı oluştuğŸu düşünülür. Biz ğ°stanbul ile Ankara arasında yaptığŸımız bu konfigürasyon ile bu tür bir Sanal AğŸ oluşturmuş olacağŸız. Bu PVC’lerde iki çeşit hız vardır. Bunlardan biri Commited Interface Rate (CIR) ve diğŸeri Extended Interface Rate (EIR) dir. ğ°kisi arasındaki dark CIR kullanılırken Frame Relay ağŸda tıkanıklık olsa bile alınan hızdan hiç bir kayıp olmaz ama EIR’da tıkanıklık, sıkışma olduğŸunda data’lar bekletilir öncelik her zaman CIR’da dır. Telekom’dan Frame Relay hat satın alırken bu hız seçeneğŸini belirtmekte fayda vardır. CIR, EIR’dan daha pahallıdır.

PVC mantıksal kanallarının up mı? down mı? olduğŸunu kontrol etmek amacıyla Local Management Interface (LMI) diye bir protokol kullanılır. Bu protokol Keep Alive mesajları atarak PVC’yi kontrol eder. ǜç tip LMI vardır. Bunlar Cisco, Ansi ve Q933a dır. Türkiye’de Cisco routerları kullanarak Frame Relay bağŸlantı yapılacaksa LMI tipi Ansi olarak tanımlanmalıdır. Fabrika’dan çıkmış bir Cisco Router’da standart olarak LMI tipi Cisco olarak ayarlıdır. AşağŸıdaki komut ile LMI tipini belirleyebiliriz.

router(config-if)#frame-relay lmi-type ansi

Ethernetlerde fiziksel teslimat adresi olarak MAC kullanılır. Frame Relay Switchler bildiğŸimiz switchlere benzemezler. Bu nedenle onlarda MAC adresi bulunmaz. MAC adresi yerine yine uniqu (tekil) bir numara olan Data Link Connection Identifier (DLCI) kullanılır. Telekom kabloyu çektiğŸi zaman oraya ait DLCI numarasını söyler. Biz bu numarayı router içinde yazmalıyız ki konfigürasyonumuz sorunsuz çalışsın. Bunu için aşağŸıdaki satırı konfigürasyona eklememiz yeterli olacaktır. Burada örnek olarak ğ°stanbul’un DLCI numarasını 105, Ankara’nın DLCI numarasını 106 olarak tanımlayacağŸız.

router(config-if)#frame-relay interface-dlci 105

ğ°ki networkü birbirine öğŸretmek için son olarak bir route satırı yazmamız gerekli. Global Configuration moda geri dönüp aşağŸıdaki satırı yazarsak bu işlemi de halletmiş oluruz.

router(config)#ip route 192.168.2.0 255.255.255.0 172.16.1.2

şžimdi aynı işlemleri Ankara router’ı için yapacağŸız. Tek değŸişiklik ip adreslerinde ve DLCI numarasında olacak.

router>en

router#configure terminal

router(config)#interface ethernet 0

router(config-if)#ip address 192.168.2.1 255.255.255.0

router(config-if)#no shutdown

router(config-if)#interface serial 0

router(config-if)#ip address 172.16.1.2 255.255.255.0

router(config-if)#no shutdown

router(config-if)#encapsulation frame-relay

router(config-if)#frame-relay lmi-type ansi

router(config-if)#frame-relay interface-dlci 106

router(config)#ip route 192.168.1.0 255.255.255.0 172.16.1.1

Frame Relay konfigürasyonumuz bitti. Bu işlemler ile iki şube için Frame Relay tanımlamasını yapmış olduk.

 

Önceki KonuYeni bir IP protokolüne niçin ihtiyacımız var? Sonraki KonuFacebook'un ilk televizyon reklamı

Diger Yayinlar

Yorum Yaz

You must be Kaydol to post a comment.