Facebook virüsü nasıl temizlenir? Facebook virüsü nedir?

Makaleyi;

Son günlerde karşılaştığınız Facebook hesabınızdan paylaşımlar oluyorsa, arkadaşlarınızın duvarlarına sizin adınız etiketlenip çeşitli sayfalara yönlendirilen videolar, resimler, yazılar paylaşılıyorsa, Facebook hesabınıza zararlı bir eklenti, virüs bulaşmış olabilir.

Aşağıdaki yapacaklarınız ile Facebook virüsleri nasıl temizlenir, facebook virüslerinden nasıl kurtulurum gibi sorularınıza çözüm bulacağız.

Hesabıma facebook virüsü bulaştı ne yapmalıyım? Facebook hesabım benim haberim olmadan mesaj atıyor bunu nasıl önlerim?

Facebook virüsü nasıl temizlenir? Facebook virüslerinden nasıl korunurum?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; Facebook virüsü diye bir şey yoktur. Sadece sizin kullanmış olduğunuz uygulamalar (çok komik videolar, komik videolar, video, en güzel videolar gibi) sizden izin alarak uygulamaların sizin duvarınızda yayın yapmasına izin verdiğiniz uygulamalar, sizin haberiniz yokken sizin duvarınızda istediklerini yazabilirler.

Facebook izin isteği facebook virüsü

Facebook izin isteği facebook virüsü

Mesela yukarıdaki mynetin izin isteğinde istese Mynet sizin duvarınıza yazı yazar, bütün bilgilerinize erişir, hatta sizin facebooktaki özel mesajlarınıza bile ulaşabilir (Sanıyorum artık özel mesajlara ulaşabilme özelliği facebook tarafından engellendi). Ne kadar kötü bir durum değil mi?

Peki bunu nasıl önlerim veya duvarımdaki otomatik birşeyler paylaşmayı nasıl engellerim?

Bilmediğiniz her uygulamayı kabul etmeyeceksiniz!!! Bu ilk kuralımız.
Diyelim ki önceden komik videolar adında bir uygulama kabul etmişiz. Bunu kaldırmak istiyoruz.

Facebook hesabımızın sol menüsünde bulunan Uygulamalar yazan yere geldiğimizde diğerleri diye bir seçenek daha çıkıyor oraya tıklayarak açılan sayfada bizim hesabımızın kullandığı uygulamalar yer almaktadır. Aşağıdaki örnektede görüldüğü gibi bilmediğimiz bütün uygulamaları Uygulamayı Kaldır seçeneğine tıklayarak kaldırıyoruz. Böylelikle komik videolar uygulaması bizim adımıza facebook sayfamızda birşey paylaşamayacaktır.

Facebook uygulama kaldırma - Facebook virüsü temizleme

Facebook uygulama kaldırma – Facebook virüsü temizleme

Candy crush saga, farmville gibi uygulamalar büyük bir şirket oldukları için bu tarz yöntemlere başvurmazlar. Bunu küçük site sahipleri, internetten para kazanmak isteyen spam olarak tabir ettiğimiz spamcılar, yasak reklam yapmak isteyenler kullanmakta. Bu sebepten dolayı bilmediğiniz uygulamaları açmayın. Biri size aaa bak bu resimde çok güzel çıkmışım, bu video için çok uğraştım bir bakın gibi yazanlara mutlaka bu yazıyı sen mi gönderdin gibi teyit etmeden linkleri açmayın. Yoksa googledan facebook virüsü nasıl temizlenir diye aratır durursunuz :) )

Temiz bir internet dileğiyle…

Mehmet ELMAS – PAU Network Administrator

Önceki KonuAlan adınıza ait mail sistemini yandex mail sistemine geçirme Sonraki KonuASCII nedir?

Diger Yayinlar

Bu yazı yoruma kapatılmıştır.