En LJok Hangi işletim Sistemleri Kullanılıyor

Makaleyi;

İşletim sistemlerinin Nisan ayı pazar payı sonuçları açıklandı. Microsoft listeyi himayesi altına almış olsa da bazı sürpriz sonuçlar çıkarmak mümkün.

Bir yandan Microsoft Windows 8 ile gündemi meşgul ediyor, öte yandan Apple Mountain Lion ile iOS’u birleştirip daha çok Mac bilgisayar satmayı planlıyor. ğ°şletim sistemleri konusunda iki dev firma da yarış halinde. Peki kullanıcılar tarafından bakıldığŸında en çok kullanılan işletim sistemi hangisi?

Mountain Lion işletim sistemi

Aslında bu sorunun cevabı çok basit, bizi listenin geri kalanı ilgilendiriyor. Evet, tahmin ettiğŸiniz gibi listenin ilk sırasında Windows XP yer alıyor. Nisan ayı sonunda Windows XP, tüm dünyada yüzde 46.08 ile en çok kullanılan işletim sistemi durumunda. XP, Mart ayını ise yüzde 46.86 ile kapatmıştı. Yani yüzde 0.8′lik bir düşüş içerisinde.

Microsoft’un yoğŸun çabalarıyla yükselişte olan Windows 7, XP’nin hemen arkasından geliyor. Windows 7 yüzde 38.67 ile ikinci sırada yer alıyor. Mart ayı sonunda Windows 7′nin yüzdesi ise 37.54′dü. Yani Windows 7′de yüzde 1′den biraz daha fazla bir yükseliş söz konusu diyebiliriz.

Windows 8 işletim sistemi

ǜçüncü sırada yine bir Microsoft ürünü bulunuyor. Bir türlü dikiş tutturamayan Windows Vista yüzde 7.32 ile üçüncü sırada. Bu üç Microsoft işletim sistemini ise iki Apple ürünü takip ediyor. Mac OS X 10.6 Snow Leopard yüzde 2.71, Mac OS X 10.7 Lion da yüzde 2.71 oranla dördüncülüğŸü paylaşıyorlar. Yüzde 0.98 ile gelen Linux’un ardından yine iki Mac modeli geliyor.

Windows 8 hızlı geliyor

Son olarak Windows 8′in de yüzde 0.12 ile 10. sırada yer aldığŸını belirtelim. Daha beta sürümüyle bu kadar gelebilmişse tam sürümü çıktığŸında Windows 8′in iyi işler başaracağŸını söyleyebiliriz.

Alıntıdır: 02/05/2012 08:36 – http://shiftdelete.net/en-cok-hangi-isletim-sistemleri-kullaniliyor-36829.html

Önceki KonuWindows Server "8" için 8 Neden! Sonraki KonuTurkcell Superonline IPv6'ya Geçti

Diger Yayinlar

Yorum Yaz

You must be Kaydol to post a comment.