cPanel Sunucuyu SSH ǜzerinden Hızlı şžekilde Taşımak

Makaleyi;

cPanel üzerinde bazı zamanlarda farklı şekillerde backup almak zorunda kalabiliriz. Normalden daha hızlı backup alabilen /scripts/pkgacct yazılımını kullanarak backup almayı anlatacağŸım. Kullanıcı bazlı yedek almaya yarayan bu yazılımın ters işlemini yapan /scripts/restorepkg yazılımını kullanarak bir sunucuyu komple bir başka sunucuya nasıl aktarabileceğŸimizden bahsedeceğŸim.

Normal bir siteyi yedeklemek için alt kısımda yer alan şekilde işlemlerimizi sürdürmeliyiz.

ǖrnek: linux10.com kullanıcı adı linuxtr olsun..

Yedek almak için

/scripts/pkgacct linuxtr

Yazmamız yeterli olacaktır..

Sistemde yer alan linuxtr kullanıcı adına sahip hesabı hemen yedeklemeye başlayacak ve yedek halindeki tar.gz uzantılı sıkıştırılmış dosyayı /home dizinine atacaktır.

Dosya adı /home dizininde

cpmove-linuxtr.tar.gz

olarak adlandırılır.

Dosyamızı RSYNC veya SCP yöntemi ile diğŸer bir sunucuya taşır ve yine dosyayı /home dizinine koyarak /scripts/restorepkg programını kullanıp re-backup yani restore etmiş oluruz.

Restore işlemi için ikinci sunucunun /home dizinine taşıdığŸımız cpmove-linuxtr.tar.gz dosyasını şu şekilde çağŸırıyoruz.

/scripts/restorepkg linuxtr

Yukarıda yer alan komutu ikinci sunucumuzun içersinde yazdığŸımızda belirli dizinlerde “/home , /root etc.” linuxtr isimli bir backup aramaya başlar.. Bulur bulmaz yedek dosyasını restore etmeye başlayacaktır.

Bu iki yazılım ile normalde daha hızlı yedekleme ve yedek açma işlemi yapabilirsiniz. şžimdi tüm sunucuyu aynı sistem ile nasıl yedekleyerek ikinci bir sunucuya atıp nasıl re-backup yani restore edebiliriz bunu anlatacağŸım.

Tahmin edebileceğŸiniz gibi for komutundan faydalanacağŸız.

Tüm sunucuyu /scripts/pkgacct yazılımı ile yedeklemek için alt kısımda yer alan komutu kullanıyoruz.

for b in $(ls /var/cpanel/users); do /scripts/pkgacct $b;done

tüm kullanıcıları yedeklemeye başlıyor ve kullanıcıları /var/cpanel/users bölümünden topluyor.. yedekleme yine /home dizinine cpmove-USER.tar.gz formatında yapılıyor..

Tüm yedekleme işlemi bitince SCP yöntemi ile siteleri taşımayı anlatacağŸım.. ǖrnek ip adresi 10.0.0.3 Olsun..

cd /home
scp cpmove-* root@10.0.0.3:/home

eğŸer 10.0.0.3 numaralı ip yani taşınacak sunucu ssh portu 22 den farklı ise mesela 9980 ise şu komutu kullanmanız gerekir.

cd /home
scp –P9980 cpmove-* root@10.0.0.3:/home

sonrasında ikinci sunucuya tüm yedekler aktarılmaya başlar.. Yedek aktarım işlemi bitiminde bu işlemin tersi olan /scripts/restorepkg yazılımı ile yine for kullanarak tüm yedekleri restore edebilmemize yarayan komut ise alt kısımdadır.

cd /home
for r in $(ls | grep tar.gz | cut -d- -f2 | cut -d. -f1); do /scripts/restorepkg $r;done

ls –la çıktısı üzerinden cpmove ve tar.gz uzantılarını silerek sadece kullanıcıları bırakan ve bunu sırayla restorepkg yazılımına parametre olarak tüm kullanıcı adlarını getirmeye başlayacaktır. Bu sayede yeni sunucuya taşınan tüm yedekler beklemeden teker teker restore olmaya başlar.

Bu yedekleme işlemi disk yapısı bozulmuş veya FSCK ile düzelmeyen sistemlerde çok işe yarar bir yol olacağŸı gibi normal sunucu taşıma işlemlerinizde de diğŸer yöntemlerden daha hızlı olduğŸundan size zaman kazandıracaktır.

Konu ile ilgili sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.

ğ°yi LJalışmalar.

Alıntı: http://ni.net.tr/blog/cpanel-uzerinde-hizli-yedek-almak.html
Yazar: Osman Makal

Önceki KonuHyperVM Kurulumu Sonraki KonuWindows Server "8" için 8 Neden!

Diger Yayinlar

Yorum Yaz

You must be Kaydol to post a comment.