Cisco Router şžifresi Kırma Nasıl Yapılır?

Makaleyi;

 

Routerın enable secret şifresini unuttuysanız veya yeni aldığŸınız ikinci el router’a birileri şifre vermiş ve siz bunu bilmiyorsanız bu router’da konfigürasyon yapabilmek için giriş şifresini kırmanız gerekli.

 

Router’ımız yani yönlendiricimiz içindeki konfigürasyon bizim için önemliyse onu da kaybetmememiz gerekir.

şžimdi routerlarımız veya switchlerimiz için aşağŸıda var olan konfigrasyonu kaybetmeden şifre kırmayı göreceksiniz.

ğ°lk yapmamız gereken router açılırken IOS (işletim sistemi)’in yüklenmemesini sağŸlamak olacaktır bunun için açılıs sırasında CTRL+BREAK (CTRL+C) tuşlarına basılır. Bu işlem ile cihazımız mini IOS denen sınırlı işlemlerin yapılabileceğŸi işletim sistemi ile açılır.
şžimdi komut satırına yazacağŸımız o/r 0×2142 komutu ile configuration-register’ı değŸiştiririz. Artık router’ımız açılışta NVRAM’den konfigürasyonu yüklemeyecektir.
Router’ı kapatım açalım. şžimdi eski çalışan konfigürasyonumuz yüklenemediğŸi için IOS bize adım adım yeni bir konfigürasyon oluşturmak isteyip istemeyeceğŸimizi soruyor. Bu soruya No cevabı verdikten sonra default komut satırımız olan router> karşımıza çıkar.
router>enable yazıp enter’a bastığŸımızda artık şifresiz bir şekilde enable mode’a geçmiş oluruz. Peki eski konfigürasyonumuz ne olacak?
Eski konfigürasyonumuz hala NVRAM içinde kayıtlıdır. Biz şu anda Runnin-Config içindeyiz. Eski konfigürasyonumuzu geri almak için yapacağŸımız işlem çok basit. Startup-Config içindeki konfigürasyonu Running-Config üzerine kopyalayacağŸız. Bunun için aşağŸıdaki komutu vermeniz yeterlidir.
router#copy startup-config running-config
Tamam eski konfigürasyonu kurtardık. şžimdide yeniden bir enable secret şifresi verelim. Bunun için global configuration mod’a geçmemiz gerekiyor.
router#configure terminal komutu ile global configuration moda geçilir.
router(config)#enable secret şifreniz komutuyla da yeni enable secret şifenizi verebilirsiniz.
Bu işlemden sonra tekrar enable mod’a geçip RAM’de çalışan konfigürasyonu NVRAM’e kaydetmemiz gerekiyor ki router kapanıp açılınca yaptığŸımız ayarlarla açılsın.
router(config)#exit
router#copy running-config startup-config
Yukarıdaki işlemle kopyalamayı tamamlamış oluyoruz. Hem eski konfigüraysonu kurtardık hemde enable secret şifremizi yeniledik. Yapmamız gereken son bir işlem kaldı. Configuration Register’ı eski haline çevirmek. Bunun için tekrar global configuration mod’a geçip aşağŸıdaki satırı yazmamız yeterli olacaktır.

router#configure terminal
router(config)#configuration-register 0×2102
Bu son işlemden sonra router’ımızı kapatıp açarsak yeni enable secret şifresi ve eski konfigürasyonumuzla çalışmaya devam edebiliriz.

Bu yazı Olympos Security yazarları tarafından yazılmıştır.

Önceki KonuTurkcell Superonline IPv6'ya Geçti Sonraki Konuipv6 Nedir?

One Comment

  1. Abdullah
    Haz 21, 2012


Yorum Yaz

You must be Kaydol to post a comment.