Alan adınıza ait mail sistemini yandex mail sistemine geçirme

Makaleyi;

Az çok site hosting yönetimini yapabiliyorsunuz ama sunucularınızdan veya hosting sağlayıcılarınızdan kaynaklanan sorunlar yaşıyorsanız, e-mail yönetimi yapamıyorsanız, Spam veya mail saldırılarına maruz kalıyor, hosting sağlayıcınız size 5-10 adet mail veriyorsa (sınırlı sayıda), mail saklama alanınız kısıtlı ise hemen doluyorsa işi profesyonellerine bırakmanın zamanı gelmiştir. Bu konuda şu an için yandex mail en iyi alternatif olarak duruyor. Şu an için 1 site için 1000 adet mail açma, mail depolama alanı gibi sıkıntı yaşamazsınız. Google bu hizmeti ücretli sunduğu için o yüzden yandexi tercih ediyoruz.

Gelelim nasıl yapacağımıza;

Öncelikle bir yandex hesabınızın olması gerekmekte. Yandex mail adresiniz yoksa http://mail.yandex.com.tr/ adresinden bir mail adresi alabilirsiniz.

Mailinize giriş yaptıktan sonra https://kurum.yandex.com.tr/domains_add/ adresinden Yandex.Mail’iniz için alan adı girin kısma sahip olduğunuz alan adınızı giriyorsunuz. Örnek: www.bilgiprojesi.com gibi.

Yandex kurumsal Mail Adresi

Yandex kurumsal Mail Adresi

Bir sonraki adımda Alan Adı Ekle butonuna tıklıyoruz. Karşınıza gelen ekran da domainin size ait olduğunu doğrulamanız gerekiyor. Doğrulama işlemi karşınıza gelen ekranda ayrıntılı açıklanmıştır ki zaten pek çok webmaster bu doğrulama işlemini basitçe yapabilmektedir. Yapmanız gereken sadece o sayfa da yazan 789513213c4.html gibi (size yandex tarafından verilir) bir html dosyası oluşturup bunu ftp yardımı ile sitenizin ana dizinine atmak.

Doğrulama yapıldığı zaman yandex size bilgi verir. Örnek olarak; Bir sonraki kontrol: 06/06/2014 11:20 Bu süreye kadar yandex botları gelir ve sitenizin kök dizinin de 789513213c4.html adında bir dosya arar ve o isimde html dosyasını bulduğu zaman doğrulamayı tamamlar.

Son adım olarak sunucunuzun MX kayıtları ayarlarının yapılması gerekiyor. Kullandığınız kontrol panelinden (Cpanel vb..)

Aşağıdaki parametrelerle yeni bir MX kaydı düzenleyin:

Alt alan adı — @
Kayıt tipi — MX
Veriler — mx.yandex.net.
Öncelik — 10

İşte bu kadar domaininiz yandex mail sistemine bağlandı. Yapmanız gereken yandex üzerinden sitenizle ilgili bir mail hesabı açmak. Bunun için https://kurum.yandex.com.tr sayfasında Alanlarım sekmesine tıklamayın. Bu sayfa da yer alan e-posta ekle butonuna tıklayıp admin@siteadiniz.com şeklinde bir mail hesabı oluşturabilirsiniz.

Yukarıdaki son adımdan sonra http://mail.yandex.com.tr adresinden admin@siteadiniz.com şeklindeki e-mail hesabınıza artık giriş yapabilirsiniz. Güle güle kullanın ;)

Mehmet ELMAS
CCNA – Pamukkale Üniversitesi Ağ Yöneticisi

Önceki KonuRegedit nedir? Sonraki KonuFacebook virüsü nasıl temizlenir? Facebook virüsü nedir?

Diger Yayinlar

Bu yazı yoruma kapatılmıştır.